çocuklarda acil müdahele

Çocuklarda acil müdahale

Çocukların dişleri neden ağrır ve ağrı diş doktoruna gidene kadar nasıl durdurulur?

Çocuklarda görülen diş ağrılarının sebepleri iki diş arasında çürük kaynaklı diş kırıkları, derin çürükler ve sallanan dişlerin hareket etmesidir.  Sebep iki dişin arasının kırılması sonucu sıkışma ise hemen ağrı olan bölge çatal diş ipleri ile temizlenmeli ve fırçalanmalı. Şişlik var ise yanağa soğuk kompres yapılmalı soğuk ağrıyı azaltır ancak sıcak uygulasması iltihabı ve ağrıyı arttırır. Diş sallandığı için ağrı var ise bir an önce çocuğun dişin çekilmesi sağlanır.

Çocuğum düşme sonucu ağızda ve dişlerinden yaralanırsa ne yapmalıyım

  • Öncelikle çocuğa müdahale etmeden önce sakin olup ‘AA burası kanıyor’ dememek gerkeir. Kanamanın olması çocuğu daha da çok korkutur.
  • Dişlerin genel kontrolünü yaparak fırlayan ya da kırılan diş parçası varsa bunu bulmaya çalışın. Parça çok küçükse bulmaya çalışarak vakit kaybetmeyin, dolgu ile de sorununuz çözülecektir. Bulduğunuz parçayı da dil altında tükürükte yada sütte saklayıp hekiminize iletin.
  • Kanama olan bölgeye temiz pamuk, gazlı bez ya da peçete ile 1-2 dk baskı yaparak kanamanın durdurulması sağlanır.
  • Yaralanan bölgeyi ılık su ile temizleyerek enfeksiyon riskini ortadan kaldırmaya çalışılır

Çocuğumun düştüğünde dişi kırılırsa ne yapmalıyım?

Kırılan dişlerde önemli olan parçanın büyüklüğüdür. Eğer dişin büyük bir kısmı kırılmış ise parçayı bulmaya çalışıp diş hekimine götürebilirsiniz. Parça küçük ise  bulmanıza gerek yoktur kısa sürede yapılacak olan dolgu ile sorununuz çözülecektir.

Çocuğun dişi tamamen yerinden çıkarsa ne yapmam gerekir?

Çarpma sonucu çocuğun süt yada daimi dişi tamamen yerinden çıkabilir. Bu durumda dişin mümkün ise köküne hiç dokunmadan üst kısmından tutupakan suda yıkadıktan sonra süt yada dil altında tükürükte diş hekimine getirilmesi gerekmektedir. Zarar görmeden getirilen diş tekrar yerleştirilerek yeniden ağızda yer alması sağlanır.