dis-beyazlatma

Diş Beyazlatma (Bleaching)

dis-beyazlatma

Estetiğin ön plana çıktığı son yıllarda beyazlatma işlemi hastalar tarafından oldukça tercih edilen bir tedavi yöntemi olmuştur. Zaman içerisinde farklı nedenlerden dolayı eski parlaklık ve rengini kaybetmiş dişleri biri seansta iki tona yakın renginin açılması ile başarılı bir tedavi işlemi gerçekleştirilebilir.

Dişler neden renklenir?

Dişler bazen yediğimiz içtiğimiz gıdaların minenin rengini değiştirmesinden dolayı bazende geçmişte alınan bazı minerallerin yada ilaçların dişin gelişimi sırasında dişin rengini değiştirmesi ile görülür.

Beyazlatma işlemi nedir?

Beyazlatma işlemi dişler temizlendikten sonra üzerine sürülen jeldeki beyaz pigmentin dişe geçmesi dişte bulunan renkli pigmentin ise jele geçmesi ile dişin renginin açıldığı işlemdir.

Kaç çeşit beyazlatma işlemi vardır?

Günümüzde uygulanan iki farklı beyazlatma işlemi vardır.

Home bleaching adı verilen evde uygulanan bir hafta süren yavaş yavaş rengin açılması işlemidir.

Diğeri ise klinikte tek seansta özel ışın cihazları ile uygulanan office bleaching diye adlandırılan yöntemdir.

Beyazlatma işlemi kaç seans sürer?

Ev tipi beyazlatmada işlem 7 gün her gece uygulanır. Office tipinde ise tek seansta genellikle istenilen beyazlık elde edilir. Daha fazla bir beyazlatma istenirse  ikinci seans uygulanabilir.

Beyazlatma işlemi ne kadar sonra geri döner?

Beyazlatma işlemi hastanın yediği ve içtiği gıdalara ve hastanın bakım alışkanlıklarına göre 1-2 yılda geri dönmektedir.

Beyazlatma işlemi sonrasında nelere dikkat etmeliyiz?

Beyazlatma işlemi yapıldıktan sonra 2 gün daha işlem devam ettiği için nar suyu, kırmızı şarap, kahve gibi aşırı renklendirici içeren gıdaların tüketilmesine ve ağız diş bakımına dikkat edilmelidir.

Beyazlatma işlemi dişlere zarar verir mi?

Doğru hastada uygulandığı takdirde beyazlatma dişlere kesinlikle zarar vermez. Tüm beyazlatma materyalleri minede etkili olan malzemelerdir. Kırılmış bir dişte dentin denen minenin altında yer alan dokusu açığa çıkmış ve beyazlatma materyali uygulanmış ise hastada ciddi bir hassasiyet görülür.  Beyazlatma işlemi yapılmadan önce bu dokuların mutlaka izole edilmesi gerekir.

Beyazlatma işlemi sonrasında hassasiyet görülür mü?

Kırılmış bir dişte dentin denen minenin altında yer alan dokusu açığa çıkmış ve beyazlatma materyali uygulanmış ise hastada ciddi bir hassasiyet görülür.  Beyazlatma işlemi yapılmadan önce bu dokuların mutlaka izole edilmesi gerekir.

Beyazlatma işlemi sonrası görülen hassasiyet probleminin çözümü var mı?

Beyazlatma doğru hastada uygulanmış ise sonrasında görülen hassasiyetler  klinikte hassasiyet giderici özel jellerin uygulanması ile hızlı bir şekilde çözülür.

Kanal tedavisi sonrası renklenmiş dişler beyazlar mı?

Kanal tedavisi sonrasında görülen renklenmeler dişin içerisine yerleştirilecek olan jeller ile 3 günde eski rengine döner.

Kanal tedavisi sonrası beyazlatılan dişler yeniden renklenir mi?

Kanal tedavisi görmüş ve içten beyazlatma yapılmış dişlerin tekrar renklenmesi bazen çok uzun sürer bazende eski rengine dönmez.

Marketlerden satın alınan beyazlatma ajanları dişlere zarar verir mi?

Marketten alınan beyazlatma materyalleri kontrolsüz ve bilinçsiz bir şekilde uygulanacağı için geri dönüşümü olmayan hassasiyetlere neden olarak dişin kanal tedavisi yapılmasına sebep olabilir. Bu materyaller alınmadan önce mutlaka diş hekimine danışılmalıdır.