diseti-hastaliklari

Dişeti Hastalıkları

Diştaşı nasıl oluşur?

Gıda alımı sonrası dişlerin başarılı bir şekilde temizlenememesi sonucu bakteri plağının ve gıda artıklarının dişlere yapışarak dişin üzerinde tükürükten gelen mineraller ile birleşerek diştaşını oluştururlar.

Diştaşı temizliğini 6 ayda bir yaptırmak gerekir mi?

Diştaşı oluşum süresi hastadan hastaya değişmekle beraber diştaşı olsada olmasa da her 6 ayda bir hekime muayene olmak gerekir. Ancak bu her hastaya 6 ayda bir diştaşı temizliği yapılacağı anlamına gelmez.

Diştaşları hiç temizlenmez ise ne olur?

Diştaşları dişin gömülü bulunduğu kemiği erittiği için eğer oluşmuş ise mutlaka uzaklaştırılmalıdır. Uzaklaştırılmayan diştaşları dişeti hastalıklarına neden olur. Bu nedenle düzenli kontroller her zaman önemlidir.

Dişeti hastalığı ne demektir?

Dişlerin başarılı bir şekilde temizlenememesi sonucu bakteri plağının ve gıda artıklarının dişlere yapışarak dişetlerinde problemlere neden olmasıdır. Düzenli ve iyi bir bakım ile bu plak uzaklaştırıldığında dişetlerinde görülen problemler azalır. Bu plak ve artıklar uzaklaştırılmaz ise sertleşerek diştaşına dönüşür.

Dişeti hastalıklarının en önemli belirtileri nelerdir?

  • Dişetlerinde kızarıklık, kanama , kaşıntı ve kurcalama isteği, çekilme
  • Dişlerde sıcak soğuk hassasiyeti, sallanma
  • Ağız kokusu ve çeşitli bölgelerde gıda sıkışması ve kürdan kullanma isteği varsa mutlaka diş hekiminize muayene olmalısınız.

Dişetlerimizin sağlıklı olduğunu nasıl anlarız?

Dişeti sağlıklı olduğu zaman pembe ve sert yapıda olur ve arayüz fırçası kullanımı ve fırçalama sırasında ise kanama olmaz.

Dişeti hastalıkları tedavisi nasıl yapılır?

Dişeti hastalıklarının tedavisinde en önemli faktör diştaşlarının ağızdan temizlik ile uzaklaştırılması ve optimum ağız bakımının sağlanması tedavinin ilk aşamasını oluşturur. Hastalığın seviyesine göre antibiyotik kullanımı, lazer uygulamaları ve cerrahi işlemler ile tedavinin devamı sağlanır. Tedavi sonrası hastalığın tekrarlamaması için mutlaka düzenli doktor kontrolu altında olması gerekir.

Sigara kullanımı dişeti sağlığını etkiler mi?

Sigara kullanımı ağız içerisini hızla ısıttığı ve nikotin gibi bir maddeye maruz bıraktığı için dişetlerinde zaman zaman var olan pigmentasyonların artmasına yani mor bir dişeti görünümüne sahip olmamımızı sağlar. Dişeti hastalıklarını hızlandırarak tedaviyi olumsuz yönde etkiler.

Hamilelik dönemi dişeti sağlığını olumsuz etkiler mi?

Hamilelik döneminde çok fazla hormonel değişiklik meydana geldiği için dişetleri de bazen bu değişiklikten olumsuz etkilenebiliyor. Dişetlerinde şişlik cepler ve ağrılar görülebilir. Bu dönemde ağız bakımı çok iyi yapılmalıdır. Hamileliğin sona ermesi ile beraber şikayetlerin çoğu hızla azalacaktır.