-cocuklarda dis curugunden korunma yontemleri

Çocuklarda diş çürüğünden korunma yöntemleri

Çocuğumun dişlerini çürüklerden korumak için beslenmesinde nelere dikkat etmeliyim?

Şeker içeren gıdaların ağza alınmasından 20 dakika sonra çürük sürecinin başladığı bilimsel bir gerçektir.  Bu bilgi ışığı altında günlük yaşamında şeker, çikolata dondurma cips gibi diş üzerine yapışabilen gıdalardan öğün aralarında kaçınmak gerekir. Bu gıdaları yemek sonrası verip fırçalamaları doğru olandır. Yemek arasında tüketilen tatlılardan sonra ise çocuğumuza su içirme ve çalkalama alışkanlığı kazandırmamız doğru bir yaklaşımdır. Şekersiz ve Xylitol tatlandırıcılı sakızlar da tükrük akışını artırıp ağızda oluşan asit ortamının toparlanmasında yardımcı olabilir.

Çocuğumun dişlerine Fluor uygulatmalı mıyım?

Fluor diş çürüklerine karşı dişlerin direncini artırır. Türk Pedodonti Derneği, Amerikan Çocuk Dişhekimleri Birliği, Avrupa Çocuk Dişhekimliği Birliği Çocuğun dişhekimi tarafından belirlenen risk durumuna göre senede 2 veya 4 defa yüzeyel fluor uygulamasını tavsiye eder. Unutulmamalıdır ki en önemli koruyucu uygulama günde en az 2 defa uygun dozda fluor içeren diş macununun ağzı ziyaret etmesidie.

Çocuğuma Fluor tableti vermelimiyim?

Fluorun sistemik olarak (tablet olarak tüm vücuda) verilmesinden çok yüzeyel olarak uygulanması tercih ediyoruz. Bu konuda dünya daki uygulama içme sularındaki fluor miktarıdır.

Çocukların günlük ağız diş bakımı nasıl olamalı?

İlk dişler sürdükten sonra temizlenmeye başlamalıdır. Bunun için gazlı bez, parmak fırçaları veya uygun fırçalar kullanılabilir. Tükürme becerisi gelişene kadar macunsuz fırçalanabilir. Daha sonra market ve eczane raflarında alınabilen fluor içeren macunlar kullanılabilir. Çocuk diş macunları içermiş olduğukları fluor ve aşındırıcı miktarlarına göre ülkemizde iki farklı gurupta satın alınabilir. 3-6 yaş macunları 500 ppm denen miktarda fluor içerir. 6-12 yaş macunları ise 1450 ppm fluor içerir. Macun ve fırça satın alırken bu na dikkat edilmelidir. fırça üstüne konan Küçük bir bezelye kadar macun ıslatılmadan 2 dakika süre ile fırçalanmalı sonunda çocuk iyice tükürtülmelidir. Bu iki dakika çocuğun sevdiği 2 dakikalık bir müzik veya video ile keyifli geçirtilebilir. Azı dişlerinin üzerleri 8 yaşına kadar çocuğun fırçalamasından sonra anne baba tarafından yapılarak desteklenmelidir..

Fırçalama ile diş temizliği biter mi?

İyi bir fırçalama sonrasında hem bizler hem de çocuklarımız yaklaşık olarak yüzde 20 veya 30 luk bir bölümü temizlemeyiz. Bu bölgeler dişlerin birbirine bakan arayüzleridir. Bunların temizliği içinde diş ipine ihtiyaç vardır. Normal dişipleri veya çocuklarda daha kolay kulanılan çatal ipler bu konuda yardımcı olacaktır. Diş ipi ideal olarak her gün fakat alışma aşamasında gün şırı kullanılabilir.

Çocuğumun dişleri için hangi gıdaları daha çok tüketmeli?

Bu konuda soframızda eksik etmemiz gereken en önemli gıda beyaz peynir dir. Tüm süt ve süt fermente ürünlerinde bulunan peynir proteini olan kazein ve bunun kalsiyum ve fosfat lı bilşenleri özellikle beyaz peynirde çokça bulunur. Her sabah yenen bir parça beyaz peynirin diş ve ağız dokularında depolanması gün içinde tatlı sonrası yaşanacak asit ortamın hızlı ve kaliteli bir şekilde toparlanması için önemlidir.