diş ağrıları

Diş Ağrıları

Dişler neden ağrır?

Dişlerde hissedilen ağrılarının sebebi dişeti, kemik ya da dişlerden kaynaklanır.

Dişeti ağrıları genellikle ağız hijyeninin yeterince sağlanamaması sonucu dişetlerindeki iltihaptan kaynaklanır. Hissedilen ağrı genel veya bölgesel bir ağrıdır.

Kemik ağrıları ise iki dişin arasında olan boşluğa sıkışan gıdanın kemiğe baskı yapması sonucu oluşur. Ağrı genellikle yemek sonrası en yüksek seviyeye ulaşır.

Diş ağrıları ise genellikle derin çürüklerden yada dişin kökünde bulunan iltihabın çıkmaya çalışması ancak yer bulamaması ile oluşan basınç ağrılarıdır.  Diş ağrıları genellikle gece ağrısı şeklinde başlar ve hiç kesilmeden devam eder.

Dişeti ağrıları nasıl tedavi edilir?

Dişeti ağrılarının tedavisinde ise öncelikle diştaşı temizliği  yapılarak ağız hijyeni sağlanır sonrasında iyileşme takip edilerek gerekiyorsa ileri periodontal tedavi yapılır.

Kemikte hissedilen diş ağrılarıları nasıl tedavi edilir?

Kemik ağrıları ise iki dişin arasında olan boşluğa sıkışan gıdanın kemiğe baskı yapması sonucu oluşur. Ağrı genellikle yemek sonrası en yüksek seviyeye ulaşır. Sıkışan gıdanın dişipi ile uzaklaştırılması ile ağrı bir anda hafifler. Tedavisinde aradaki boşluğa sebep olan çürüğün temizlenerek dolgu ya da ihtiyacı olan kanal tedavisi yapılarak çözülür.

Diş ağrıları nasıl tedavi edilir?

Diş ağrıları ise genellikle derin çürüklerden yada dişin kökünde bulunan iltihabın çıkmaya çalışması ancak yer bulamaması ile oluşan basınç ağrılarıdır.  Ağrı genellikle gece ağrısı şeklinde başlar ve hiç kesilmeden devam eder. Tedavisinde antibiyotik alımını takiben kanal tedavisi uygulaması ile ağrı bir anda rahatlar.

Geçmeyen diş ağrılarında nelen yapılabilir?

Öncelikle bölge dişeti kanamasından korkmadan iyice fırçalanır. Dişipi ile iki dişin arası iyice temizlenir. Ağrı kesici kullanılabilir. Ağrının şiddeti çok yüksek ise hastanede kas içine yapılacak olan ağrı kesici iğne hastanın rahatlamasını sağlar. En kısa zamanda da diş hekimine görünmek gerekir.

Diş ağrılarında dişe aspirin, sarımsak yada alkol gibi maddelerin tampon yapılması ağrıyı keser mi?

Diş ağrılarında dişe farklı maddeler konması sonrasında dişetinde yanıklara ve daha da şiddetli ağrılara neden olabilir. Diş ya da dişetine asla yabancı madde ile tampon yapılmamalıdır.