tamamen-dissiz-agizlarda-implant-uzeri-protezler

Tamamen Dişsiz Ağızlarda İmplant Üzeri Protezler

Tamamen dişsiz bir ağızın takıp çıkmalı protezlerden kurtulması için kaç implant yapılması gerekir?

Tamamen dişsiz bir ağızın takıp çıkmalı protezden kurtulması için vakaya ve kemiğin durumuna göre alt çenede 6 veya 4 üst çenede ise 8 veya 6 implant ile tamamen dişsiz bir ağız sabit protezlere çevrilebilmektedir.

Tamamen dişsiz ağızın sabit proteze dönüşmesi ne kadar sürer?

Tamamen dişsiz bir ağızda implantlar yapıldıktan sonra implant ile kemiğin kaynaşması beklenir kemiğin durumuna göre genellikle 2 ay beklenir sonrasında protezin yapımına başlanır. Protezler yaklaşık 2 hafta sonunda tüm kontrolleri ile biter.

Tamamen dişsiz ağızlarda aynı gün hem implant yapılıp hemen diş takılabilir mi?

Tamamen dişsiz ağızların kemik izin verdiği takdirde implantları yapılıp aynı gün sabit dişleri geçici olarak takılabilir. İmplanların kaynaşmasını takiben daimi protezlerin yapımına başlanabilir.

İmplantlar kaynaşana kadar ve protez yapılana kadar dişsiz mi kalacağım?

Eger istenirse implant yapılır yapılmaz sabit geçici bir protez uygulanabilir. Bir diğer alternatif ise takıp çıkmalı eski total protez geçici olarak kullanılır Hastanın protezi de yoksa geçici damak yapılıp bu sürecin daha sıkıntısız geçmesi sağlanabilir.

Tamamen dişsiz bir çeneye fazla sayıda implant uygulanamıyor ise başka alternatif yöntem var mıdır?

Tamamen dişsiz ağızlarda iki yada 4 implant ile üzerine uygulanan takıp çıkmalı protezlerle hastaların hayat kalitesi çok değişebilir. Hasta istemediği sürece protez ağızdan çıkmaz ve oynamaz. Yemekten sonra hasta protezini çıkarır temizler ve tekrar implantlara tutturur.

İmplant üstü hareketli protezlerin bakımı nasıl yapılır?

İmplantüstü hareketli protezi olan hastalar yemek sonrası çıkarıpğ sıvı sabun yada özel protez temizlyicileri ile protezlerini temizlerler ve tekrar ağıza yerleştirirler haftada bir ise özel protez temizleyici tabletlere koyarak leke giderilmesine yardımcı olunur . Düzenli hekim kontrollerinde hekimin yapacağı cila işlemi ile protez uzun yıllar sağlıkla kullanılır.

Alt damak çok erimiş ve hareketli protez hep oynuyor ise bunun çözümü var mıdır?

Alt çeneye uygulanan sadece 2 veya 4 implant ile bazen sabit protez bazen ise implantların hareketli protezlere kilitlenip hareketine engel olduğu protezler yapmak mümkündür. Bu protezler sayesinde hastanın hayat kalitesi oldukça arttırılır.

Hareketli protezlere iyi bakılmaz ise ne gibi sorunlar yaşanır?

Temiz ve bakımlı protezler olduğu sürece sağlıklı bir ağız dokusuna sahip oluruz ancak protezlere iyi bakılmaz ise ağızda yaralar ve kızarıklıklar oluşabilir. Ağız ortamında yer alan bakterilerinde olaya karışması ile enfeksiyonlar görülebilir bu nedenle protezler her yemek sonrasında mutlaka iyice temizlenip sonrasında yeniden ağıza yerleştirilmelidir.