yaprak-porselen

Yaprak Porselen

Yaprak Porselen (Da vinci porselenleri-porselen Lamina venerler)

Yaprak porselenler ne demektir?

Yaprak porselenler dişlerin şeklini ve rengini değiştirmek amacıyla tırnak kalınlığında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış 0,7mm kalınlığında porselen tabakasının dişin ön yüzüne yapıştırılması işlemidir.

Yaprak porselenlerin yapımı nasıldır?

 1. seans hastanın estetik beklentileri doğrultusunda nasıl bir porselen yapılması gerektiğine dair karar verilir. Ölçü alınır
 2. seans karar verilen dişin provası yapılır. Estetik beklentide problem yoksa dişte gereken hazırlıklar yapılır.
 3. seans porselen prova yapılır problam yoksa yapıştırılarak işlem tamamlanır. Problem olursa bir seans sonra yapıştırılır.

Yaprak porselenler yapılmadan önce diş aşındırılır mı ?

Porselen lamina uygulanacak dişlerde bazen az miktarda da olsa bir aşındırma yapmak gerekebilir bazen ise hiçbir aşındırma yapmadan uygulanabilir., bu yapılan aşındırma oranı dişin formuyla, rengiyle, konumuyla doğru orantılı olarak belirlenir.

Dişte hiç aşındırma yapmadan Yaprak porselen yapmak mümkün müdür?

Bazı vakalarda dişin formu şekli aşındırmaya gerek olmadan lamina veneer yapımına uygun olur. Bu tür vakalarda diş kesimi yapılmadan direk porselen yapılıp yapıştırılır.

Yaprak porselenler ile hangi problemleri çözebiliriz?

 • Ön bölgede yer alan hafif çapraşıklıklarda
 • Gülüş tasarımı sırasında pembe ve beyaz estetik arasındaki uyumun sağlanmasında
 • Dişlerin formunun değiştirilip aradaki boşlukların kapatılmasında, görünmeyen dişlerin boylarının uzatılması gibi estetik vakalarda güvenle kullanılmaktadır.

Porselen laminalar yapılmadan önce nasıl bir estetiğe sahip olacağımı anlayabilir miyim?

Hasta kliniğe gelir gelmez ilk muayene esnasında hastanin ilk fotoğrafı alınır sonrasında gereken estetik düzeltmeler geçici olarak aynı seans yapılır. Hasta beğendiği anda tekrar resimleri alınır ve ölçüsü alınır. Örnek model elde edilir. Bu estetik bilgiler doğrultusunda bir sonraki seans tedaviye başlanır.

Porselen laminaların yapımı ne kadar zaman alır?

Porselen laminalar en az iki seansta tamamlanır. İki seans arasında genelde 2-3 gün bulunur yani hekime geldikten 3 gün sonra bambaşka bir estetikle hayatınıza devam edersiniz.

Porselen Laminalar yapılırken dişler iğne ile uyuşturulmak zorunda mıdır?

Dişlerden gerçekleştirilecek düzeltmenin miktarına göre bazen lokal olarak anesteziye ihtiyaç duyulabilmektedir. Ancak genelde hiçbir uyuşturmaya ihtiyaç kalmadan sorun çözülmektedir.

Porselen laminalarım yapıştırılana kadar geçici dişlerim olacak mı?

Dişlerde düzeltme işlemi yapılacak ise, aynı gün hastaya geçicilaminalar yapılır. Böylece bir sonraki seansa kadar hastanın estetik ve hassasiyet sorunu yaşaması engellenir.  Ancak dişlerde düzeltme yapılmayacak ise geçiciye ihtiyaç duyulmaz hasta geldiği dişler ile hayatına devam eder.

Porselen laminaların avantajları nelerdir?

 • Porselen laminaların yapımı için dişin sadece ön yüzeyinde diş kesimi yapılır
 • Sigara çay kahve gibi renklendirici gıdalara ile boyanmaz dirençlidir.
 • Yapım süresi kısadır.
 • Işık geçirgenliği sayesinde doğal bir görünüm kazandırır.
 • Metal içermediğinden dişetinden gri yansıması olmaz

Porselen lamınalar yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Porselen laminalar dişe çok güçlü tutunurlar ancak herşeye rağmen dikkatli olmak gerekir. Porselen laminaların hasar görmemesi için parafonksiyonel alışkanlıklardan (kalem ısırma alışkanlığı, tırnak yeme, diş sıkma veya diş gıcırdatma …) ve sert gıdaların ön diş ile ısırılmasından kaçınmak gerekir.